Uroczystości w Pruszkowie

W dniu 10 marca br. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie, odbyła się prelekcja oraz otwarto wystawę z okazji 71 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Spotkanie miało miejsce w siedzibie Szkoły przy ul. Gomulińskiego 2 w Pruszkowie. Otwarcie wystawy poprzedziły dwie prelekcje, poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej zamordowanym wiosną 1940 roku w Kalininie (Twerze) i pogrzebanych w Miednoje. Wykład poprowadził mjr. rez. Zygmunt Andrzej Kowalczyk z Gabinetu Komendanta Głównego Policji.

Następnie swoje wystąpienie połączone z pokazem multimedialnym, miał Pan Aleksander Załęski, specjalista fotografii kryminalistycznej, uczestnik prac ekshumacyjnych, członek Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Goście obejrzeli występ uczniów Szkoły, podczas którego nastrojowe wiersze, wprowadziły zebranych w tematykę zbrodni dokonanej w 1940 roku na polskich obywatelach, w tym Policjantach potocznie zwanej „zbrodnią katyńską”.

W drugiej części spotkania Prezydent Miasta Pruszkowa Pan  Jan Starzyński otworzył wspólną wystawę dwóch autorów: Pana Marka Gajewskiego, mówiącą o Policji Państwowej w latach przedwojennych oraz  Pana Aleksandra Załęskiego, ukazującą prace ekshumacyjne prowadzone w latach dziewięćdziesiątych w Katyniu  i Miednoje.

Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród zwiedzających.

Przy jej organizacji, czynnie uczestniczył Pan Waldemar Bocheński, prezes Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych od dawna współpracujący z dyrekcją Szkoły.

Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Pruszkowie, należy do placówek oświatowych, które obok przedmiotów zawodowych, zwracają dużą uwagę młodzieży na spawy przeszłości, uwrażliwiają na historię Polski.

Dyrekcja szkoły planuje w niedługim czasie utworzenie izby pamięci, mówiącej o dziewięćdziesięcioletniej historii tej placówki.

W kwietniu br. planowana jest uroczystość posadzenia dwóch „Dębów Pamięci” poświęconych funkcjonariuszom Policji Państwowej II RP, zamordowanym w 1940 roku przez NKWD.

Ze strony Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r udział w spotkaniu wziął Wiceprezes Pan Michał Krzysztof Wykowski.

                                                                                                                                                                                                                                                                                       (MKW)

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 10.03.2011