SPOTKANIE OPŁATKOWE WARSZAWSKIEGO STOWARZYSZENIA RODZINA POLICYJNA 1939 ROKU

5 grudnia b.r. w Sali Konferencyjnej Komendy Głównej Policji w Warszawie, odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru Stowarzyszenia oraz odegranie Hasła Wojska Polskiego

Prowadzący w tym uroczystym dniu spotkanie pan insp. Grzegorz Jach, w imieniu gospodarza powitał zaproszonych gości.

Zaproszenie przyjęli między innymi:

prof. Andrzej Krzysztof Kunert Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

ppłk. Artur Frączek, reprezentujący Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych

Pani Renata Czyżak Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego MSW              

gen. insp. dr Marek Działoszyński Komendant Główny Policji

nadinsp. Mariusz Dąbek Małopolski Komendant Wojewódzki Policji

insp. Robert Żółkiewski Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji

insp. Kornela Oblińska z-ca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji

insp. Robert Szydło I z-ca Komendanta Stołecznego Policji

płk. rez. Alfred Kabata Prezes ZG związku Oficerów Rezerwy RP

nadinsp. Janusz Wikariak Przedstawiciel Stowarzyszenia Generałów Policji RP

płk. Tadeusz Żołnierczyk Sekretarz Generalny ZG Stowarzyszenia Żandarmerii Wojskowej „Żandarm”

Pan Zdzisław Czarnecki Prezes ZG Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych

Pani Beata Kalicka Przewodnicząca ZK ZZPC MSWiA

Pani Halina Drachal Prezes Warszawskiej Rodziny Katyńskiej

Pani Maria Jolanta Batycka Wąsik Wójt Gminy Lesznowola

Pani Jolanta Walentyna Sobolewska Dyrektor GOK w Lesznowoli

 

Podczas wystąpień okolicznościowych, głos zabrał Michał Krzysztof Wykowski Prezes Zarządu Głównego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.

 

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowny Panie Komendancie Główny Policji,

Szanowni Panowie Komendanci,

Dostojni Goście,

Księża Kapelani,

Rodzino Policyjna 1939 roku,

Drodzy Uczniowie,

Szanowni Państwo,

 

Witam wszystkich bardzo serdecznie na naszym spotkaniu opłatkowym.

To bardzo miłe i ważne, że jak co roku, o tej porze spotykamy się w naszej wielopokoleniowej Rodzinie Policyjnej.

 

Rodzinie w której obecne jest to najstarsze pokolenie, pamiętające jeszcze swoich ojców, przedwojennych Policjantów.

Pokolenie najbardziej doświadczone, naznaczone traumą powojennych lat, kiedy nie mogło głośno mówić, studiować, podejmować pracy, a jednak to właśnie pokolenie walczyło o prawdę.

I tę prawdę, ostatecznie wywalczyło.

 

Wypełniliście Państwo zadanie, które poprzez Waszą szlachetną postawę i odwagę – wyniesione przecież z rodzinnego domu – wypełniliście je walcząc o prawdę i pamięć w poczuciu odpowiedzialności.

Ale także z potrzeby serca.

I za to składam Państwu najwyższy szacunek.

 

Dzisiaj chciałbym powiedzieć, temu najstarszemu pokoleniu - które jest dla nas tym szczególnym odniesieniem do przedwojennej Polski - pragnę powiedzieć, że doczekaliście się Państwo w naszej Rodzinie godnych następców, dla których pamięć – jest wartością, którzy już dzisiaj nie upominają się o prawdę i pamięć jak Wy, przed laty. Tylko je pielęgnują.

W innych bo lepszych – czasach i okolicznościach.

 

Robią to, ponieważ potrzeba odnoszenia się do poprzedników w granatowych mundurach , właśnie poprzez pamięć, jest obecna w ich sercach.

I dzisiaj członkom Stowarzyszenia, policjantom, rekonstruktorom, uczniom, wszystkim osobom zaangażowanym w tę troskę o pamięć – serdecznie dziękuję.

 

Szczególne podziękowanie kieruję w stronę pana mecenasa Tadeusza Konona, prezesa honorowego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, wyrażając najwyższy szacunek za Jego wieloletnią aktywną działalność w obszarze utrwalania pamięci o polskich Policjantach.

 

 

Szanowni Państwo,

 

koniec roku, to także czas krótkich podsumowań.

A za nami rok obfitujący w wydarzenia związane z historią polskiej Policji.

Rok w którym obchodziliśmy 95 rocznicę jej utworzenia.

 

I korzystając z tej okazji pragnę wyrazić gorące podziękowanie panu gen. insp. dr Markowi Działoszyńskiemu Komendantowi Głównemu Policji, za wszystkie piękne i ważne akcenty historyczne podczas Centralnych Obchodów Święta Policji.

To między innymi za sprawą takich działań, dzieje tej formacji o prawie wiekowej tradycji, mogą być eksponowane i udostępnione szerszej publiczności.

 

Ale pragnę także podziękować Panu Komendantowi za wieloletnią, bardzo dobrą współpracę z Warszawskim Stowarzyszeniem Rodzina Policyjna 1939 roku i pomoc w realizacji jego zadań statutowych, organizację pielgrzymek na Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, do miejsca tak ważnego dla nas - Rodzin Policyjnych.

 Dziękuję Panie Komendancie za wrażliwość i okazywany szacunek dla pamięci, ale także za skuteczność w działaniu.

 

Szanowni Państwo,

 

Święta Bożego Narodzenia są tym szczególnym w ciągu roku momentem, kiedy możemy  i powinniśmy cieszyć się Rodziną,  Miłością, Bliskimi.

 

Stąd na nadchodzące święta Bożego Narodzenia, życzę wszystkim Państwu radości, tego szczególnego – bo rodzinnego ciepła - oraz wspólnego przeżywania wigilijnego wieczoru.

 

Zaś w nowym roku,  przede wszystkim dużo zdrowia, radości, spełnienia marzeń oraz wielu osobistych satysfakcji.

 

        Następnie głos zabrał Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Krzysztof Kunert, który podczas wystąpienia okolicznościowego wyraził szacunek członkom Stowarzyszenia za przechowanie pamięci o martyrologii Policji Państwowej przez powojenne lata oraz przekazywanie jej młodym pokoleniom. Podziękował także wszystkim za pracę na rzecz pamięci o Ofiarach ostatniej wojny.

List od pani Minister Spraw Wewnętrznych Teresy Piotrowskiej skierowany do Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, odczytała pani Renata Czyżak Dyrektor Departamentu Porządku Publicznego.

       Z kolei głos zabrał pierwszy Policjant Rzeczypospolitej gen. insp. dr Marek Działoszyński Komendant Główny Policji, który m. in  podziękował Michłowi Krzysztofowi Wykowskiemu Prezesowi Stowarzyszenia za pracę i zaangażowanie w utrwalanie pamięci o polskich policjantach i podejmowane inicjatywy w tym obszarze. Zapowiedział także otwarcie w nieodległej przyszłości Policyjnego Centrum Edukacji Społecznej - Muzeum Policji w którym swoje zasłużone miejsce znajdą materialne pamiątki po przedwojennej Policji Państwowej.

      W dalszej części spotkania opłatkowego zostały wręczone medale i wyróżnienia dla osób działających na rzecz utrwalania pamięci o pomordowanych polskich Policjantach.

Na wniosek Zarządu Głównego WSRP1939 roku prof. Władysław Bartoszewski Przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wyróżnił:

Złotym Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej“

  • Pan gen. insp. dr Marka Działoszyńskiego Komendanta Głównego Policji
  • Pan nadinsp. Mariusza Dąbka Komendanta KWP w Krakowie
  • Pan kom. Krzysztofa Musielaka z-cę Komendanta KPP w Krościenku n. Dunajcem

Srebrnym Medalem „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”

  • Panią Marię Jolantę Batycką-Wąsik
  • Panią Jolantę Walentynę Sobolewską
  • Pan Sławomira Szpakowskiego
  • Panią Danutę Jaworską
  • Panią Elżbietę Tomaszewską

        Dekoracji dokonał Sekretarz ROPWiM prof. Andrzej Krzysztof Kunert w asyście pani Teresy Baranowskiej Dyrektor Biura ROPWiM oraz Michała Krzysztofa Wykowskiego Prezesa ZG WSRP 1939 roku.

        Następnie Prezes ZG WSRP1939 roku Michał Krzysztof Wykowski wręczył w asyście Wiceprezesa Rafała Pawła Skiby Medale „Za Zasługi dla Stowarzyszenia“, w uznaniu wybitnych zasług w utrwalaniu pamięci o polskich Policjantach II RP i ich tragicznych losach podczas walk o niepodległość Polski w latach II wojny światowej oraz realizację innych zadań statutowych.

 

Medalem „Za Zasługi dla Stowarzyszenia” zostali wyróżnieni:

  • Pan nadkom. Jerzy Grabowski
  • Pan Tomasz Kacprzak
  • Pani Sylwia Krzywda
  • Pan Jerzy Kuligowski
  • Pan st. sierż. Piotr Kulka
  • Pan Roman Miśkiewicz
  • Pan Kacper Murawski
  • Pan insp. Adam Pietrzkiewicz
  • Pan Ireneusz Skiba
  • Pan Artur Sobczyński
  • Pan podkom. Paweł Trojanowski
  • Pan mł. insp. Janusz Trzepizur
  • Pani Aldona Wardzyńska
  • Pani Joanna Zielińska

 

        W dalszej części uroczystości inspektor Adam Pietrzkiewicz Komendant Miejski Policji w Krośnie, odebrał z rąk Prezesa ZG zaświadczenie o utworzeniu Jednostki Terenowej NR 3 WSRP 1939 roku z siedzibą w Krośnie.

Nowi członkowie Stowarzyszenia, którzy podczas spotkania wystąpili w historycznych mundurach Policji Państwowej II RP otrzymali Znaczki organizacyjne WSRP 1939 r. Byli to:

 

  • Pan insp. Adam Pietrzkiewicz
  • Pan  podinsp. Piotr Furmanek
  • Pani asp. sztab. Beata Winiarska
  • Pan asp. Marcin Dziubak
  • Pani mł. asp. Beata Raus

Po zakończeniu części ceremonialnej i odprowadzeniu sztandaru Stowarzyszenia przez poczet sztandarowy, którego skład stanowili uczniowie klas mundurowych PUL, głos zabrał pan insp. Grzegorz Jach Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Bezpieczeństwa Publicznego i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, autor Pakietu Edukacyjno-Historycznego „Ostaszków, Twer, Miednoje“, i reżyser zawartych w nim etiud teatralnych, przygotowanego na to wigilijne spotkanie środowiska Rodziny Policyjnej.

 

W przedmowie do Pakietu Edukacyjo - Historycznego napisano m. in:

„Tryptyk filmowy skierowany został przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, uczniów klas o mundurowym profilu nauczania, słuchaczy szkół policyjnych oraz organizatorów społecznych inicjatyw kształtujących postawy patriotyczne. Stanowi on dobre wprowadzenie do lekcji i wykładów poświęconych zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich żołnierzach i policjantach.

Pakiet edukacyjno-historyczny, poświęcony został pamięci polskich Policjantów zamordowanych wiosną 1940 roku na terenie Rosji sowieckiej. Jest również hołdem złożonym wszystkim Ofiarom Zbrodni Katyńskiej przez współczesnych policjantów i Rodziny funkcjonariuszy Policji Państwowej. Publikacja ma na celu wspieranie wielu podejmowanych już działań, ukierunkowanych na ocalenie w pamięci młodych Polaków jednej z najczarniejszych kart II wojny światowej – Zbrodni Katyńskiej”.

Po wystąpieniu insp. Grzegorza Jacha i wprowadzeniu widzów w klimat ostaszkowskiego obozu w grudniu 1939 roku, odbył się pokaz jednego z trzech filmów pt. „Wigilia w Ostaszkowie”, który został przyjęty przez oglądających z wielkim wzruszeniem.

Po prezentacji filmu, pierwsze przygotowane na ten dzień egzemplarze Pakietu Historyczno-Edukacyjnego, zostały rozdane przez Michała Krzysztofa Wykowskiego Prezesa ZG WSRP 1939 roku, obecnym na spotkaniu dyrektorom szkół z klasami o profilu mundurowym oraz innym zaproszonym gościom.

W części artystycznej zebrani wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Chóru Komendy Stołecznej Policji pod dyrekcją pani Sylwii Krzywdy.

Po krótkiej modlitwie ks. Jan Kot SAC kapelan KGP oraz WSRP 1939 roku, poświęcił opłatki, które były roznoszone przez rekonstruktorów policyjnych, członków Stowarzyszenia.

Składanie życzeń i wspólny poczęstunek przy dźwiękach kolęd, zakończyły to uroczyste spotkanie.

                                                                                                                                                                                                             (MKW)

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 17.12.2014