Uroczystości w Miednoje

W dniu 2 IX br. w związku z obchodzoną w tym roku 70 rocznicą zbrodni dokonanej przez NKWD wiosną 1940 roku na funkcjonariuszach Policji Państwowej, Policji woj. Śląskiego, Żandarmerii, Służby Więziennej, Straży Granicznej, KOP i innych formacji mundurowych II RP oraz 10 rocznicy otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, odbyły się na miejscu uroczystości państwowe.

Wśród wielu gości przybyłych na Polski Cmentarz Wojenny, obecni byli: wicemarszałek sejmu RP Marek Kuchciński, liczna grupa posłów, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Sosnowski, minister Jan Stanisław Ciechanowski kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, prof. Andrzej Krzysztof Kunert sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Komendant Gówny Policji gen.insp. Andrzej Matejuk, przedstawiciele licznych stowarzyszeń i organizacji. Delegacja zapaliła znicz pamięci. Na miejscu tradycyjnie została odprawiona msza święta, którą poprowadził ks.płk. Sławomir Żarski naczelny kapelan policji. Po mszy świętej insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, poprowadził Apel Pamięci. W dalszej części uroczystości, nastąpiły wystąpienia okolicznościowe. Głos zabrali wicemarszałek sejmu Marek Kuchciński, wiceminister SWiA Zbigniew Sosnowski, przedstawiciel strony rosyjskiej oraz prezes Maria Nowak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Po wystąpieniach złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Delegacje dokonały wpisów do księgi pamiątkowej. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe. Po raz pierwszy w Miednoje był obecny sztandar Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 R, prezentowany przez poczet sztandarowy, składający się z członków Stowarzyszenia - czynnych policjantów - w historycznych mundurach policyjnych z okresu II RP. Stosowną oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji pod kierownictwem kapelmistrza podinsp. Janusza Trzepizura.

Po zakończeniu uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, uczestnicy autokarami przemieścili się do Kompleksu Klasztornego w Ostaszkowie, gdzie mogli zobaczyć miejsce w którym przeszło 70 lat wcześniej przebywali więzieni w nim funkcjonariusze Policji Państwowej i innych formacji. Przed wejściem do Klasztoru przy tablicach pamiątkowych poświęconych przebywającym tam obywatelom polskim, złożono wiązankę kwiatów. W dalszej części uroczystości przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej – darem z Jasnej Góry – odprawiono krótką modlitwę. Nastąpiły wystąpienia okolicznościowe. Głos zabrał kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister dr.Jan Stanisław Ciechanowski, a po nim wystąpił sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prof. Andrzej Krzysztof Kunert. W imieniu „Rodzin Policyjnych” przemówienie wygłosiła prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 R Beata Przybyszewska – Kujawa. Następnie zarząd WSRP 1939 R przekazał mnichom w darze kopię obrazu olejnego Matki Boskiej Katyńskiej, który podobnie jak ofiarowany wcześniej obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, znajdą się w przyszłości w odremontowanej kaplicy.

Po uroczystości wszyscy goście zostali podjęci sutym poczęstunkiem przygotowanym przez gospodarzy. Spotkanie z w Klasztorze upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

/ MKW /

 

  • Poczty sztandarowe na terenie Memoriału Miednoje
  • Składanie wienieców przed pomnikiem pomordowanych policjantów
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 02.09.2010