10 KWIETNIA 2016 ROKU UCZCZONO PAMIĘĆ OFICERÓW WOJSKA POLSKIEGO I POLICJI PAŃSTWOWEJ POMORDOWANYCH PRZEZ NKWD WIOSNĄ 1940 ROKU W KATYNIU

W dniu 10 kwietnia 2016 roku do Katynia udała się ponad 180 osobowa delegacja, której przewodniczyła Pełnomocnik Premiera RP ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders.

Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach wziął udział przedstawiciel Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., w osobie Krzysztofa Musielaka.

W skład polskiej delacji wchodzili ponadto: Ambasador Polski w Rosji - Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Ambasador Polski na Białorusi - Konrad Pawlik, przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ministerstwa Kultury, Muzeum Katyńskiego, przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939r. w osobach Pani prezes Teresy Brackiej i wiceprezesa Grzegorza Grześkowiak, duchowni, druhowie i druhny ZHR, uczniowie ze szkół imienia ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.

Stronę rosyjską reprezentował Naczelnik Zarządu ds. Relacji Międzynarodowych Administracji Obwodu Smoleńskiego Jewgienij Zacharienkow. Uczestniczyli w niej również akredytowani w Rosji attache wojskowi krajów NATO.

Uroczystości na Cmentarzu Katyńskim rozpoczęły się modlitwą ekumeniczną i złożeniem wieńców w rosyjskiej części Cmentarza. Trzydzieści minut później rozpoczęła się ceremonia na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zainaugurowała ją Anna Maria Anders i Izabella Sariusz-Skąpska, uderzając w Dzwon Katyński.

Po odśpiewaniu polskiego hymnu, odprawiono Mszę Św. w intencji zamordowanych oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej oraz ofiar katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.

Po uczczeniu ofiar sowieckiego mordu minutą ciszy i odegraniem przez hejnalistę Wojska Polskiego melodii „Śpij Kolego”, odśpiewano wspólnie pieśń "Boże coś Polskę". Następnie duchowni, w tym ewangelicki, prawosławny i rabin odmówili modlitwę ekumeniczną.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i zniczy przed Ołtarzem Katyńskim i tablicami epitafijnymi z nazwiskami zamordowanych oficerów Wojska Polskiego przez poszczególne delegacje. Nie zabrakło również zupełnie osobistych akcentów wizyty w Katyniu … były łzy wzruszenia, wspólne wspominanie poprzednich pobytów na polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu czy wizyta w Muzeum – Memoriale znajdującym się na terenie cmentarza.

Po zakończeniu pobytu w Katyniu, Polska delegacja oraz przedstawiciele rosyjskiej Polonii udali się na miejsce katastrofy smoleńskiej, aby oddać hołd ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku. Po okolicznościowych przemowach i modlitwie ekumenicznej, złożono wieńce i wiązanki kwiatów a także zapalono znicze.

                                                                                                                                                                                                                                                             (KM)

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 11.04.2016