Wydarzenia

Rozwój środków łączności P. P. w roku 1928

Jak już donosiliśmy w Nr. 49 „Na Posterunku” z roku 1927, rozpoczęta w roku 1925 akcja rozbudowy telefonów policyjnych wydała do końca r. 1927 rezultaty godne specjalnej uwagi. Wybudowano w tym czasie na terenie województw: białostockiego, nowogródzkiego, poleskiego, wołyńskiego, tarnopolskiego i wileńskiego - ogółem 9.535 km. linij telefonicznych. Dzięki temu prawie wszystkie posterunki P. P. w tych województwach (za wyjątkiem woj. poleskiego) uzyskały połączenie telefoniczne.

W roku ubiegłym akcję rozbudowy telefonów policyjnych przerzucono na województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie; ponadto przeprowadzono pewną ilość linij uzupełniających w województwach wschodnich celem ostatecznego zakończenia akcji prowadzonej w latach 1925-1927. Wybudowano mianowicie w roku 1928:

      W województwie lwowskim      853   klm.
tarnopolskiem      612
stanisławowskiem      505
w województwach białostockiem,
wileńskiem, nowogródzkiem, poleskiem
i wołyńskiem łącznie
     519
  Razem    2489 klm.

Niezależnie od prac w dziedzinie telefonu drutowego, w roku 1928 zainstalowano 2 krótkofalowe radjostacje nadawczo-odbiorcze w komendzie Wojewódzkiej P. P. we Lwowie i Komendzie P. P. m. st. Warszawy, całkowicie zaprojektowane i wykonane we własnym zakresie, które po szeregu prób, trwających około półtora roku, zostały już oddane do użytku służbowego jako pierwsze policyjne stacje radjowe, z tem że w niedługim czasie odbędzie się uroczystość urzędowego otwarcia.

 

L. Krupiński
nadkom. Kom. Gł. P. P.

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

W obiektywie
Wideo