Dąb Pamięci dla aspiranta PP Stefana Zawadzkiego

Msza święta, przemarsz z pocztami sztandarowymi, ceremonia posadzenia „dębu pamięci” i uczniowski program artystyczny towarzyszyły uroczystości „Katyń … ocalić od zapomnienia”, która odbyła się ku czci aspiranta Policji Państwowej Stefana Zawadzkiego w Winnicy.

Uroczystości  rozpoczęły się 13 kwietnia 2014 r o godzinie 12.00  mszą św w Kościele św. Trójcy w Winnicy. Poświęcone były aspirantowi Policji Państwowej Stefanowi Zawadzkiemu, który jest jedną  z ofiar zbrodni katyńskiej. Został zamordowany w Kalininie (obecnie Twerze) i spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. Urodzony w Skarżycach aspirant Stefan Zawadzki był uczniem szkoły w Winnicy na terenie której został posadzony „dąb pamięci”  jego imienia, a członkowie jego najbliższej rodziny odsłonili tablicę poświęconą Policjantowi.

Organizatorem uroczystości była Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Winnicy na czele     z Panią dyrektor Ireną Maciątek. Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 roku reprezentował Prezes Zarządu Michał Krzysztof Wykowski oraz nadkom. Zbigniew Bartosiak z KGP.

Sztandar Stowarzyszenia wystawiła grupa uczniów i absolwentów gostynińskiego I Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego w mundurach historycznych Policji Państwowej pod kierunkiem mł. asp. Pawła Trojanowskiego z KPP w Gostyninie.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się: poseł Henryk Kowalczyk, starosta pułtuski Edward Wroniewski, wójt gminy Winnica Mariusz Kowalski, przedstawiciele ZG Związku Oficerów Rezerwy RP w osobach komandora Leszka Cichosza oraz pani Teresy Stroińskiej – Macińskiej oraz miejscowy proboszcz ks. Zbigniew Maciejewski.  Policję reprezentował insp. Zbigniew Matusiak komendant powiatowy Policji w Pułtusku.

W uroczystościach licznie wzięli udział mieszkańcy Winnicy, młodzież szkolna i harcerze, członkowie OSP oraz grup rekonstrukcji historycznej. 

Istotnym elementem uczczenia pamięci aspiranta Stefana Zawadzkiego była prezentacja wystawy fotografii Aleksandra Załęskiego „Katyń – pamiętamy”.
 

                                                                                                                  nadkom. Zbigniew Bartosiak

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 14.04.2014