HOŁD DLA POLSKICH POLICJANTÓW.

W piątek 24 lipca 2015 roku na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, uczczono pamięć zamordowanych Policjantów w latach II wojny światowej.

Przy obelisku upamiętniającym blisko 40 tzw. granatowych policjantów - żołnierzy ZWZ-AK, rozstrzelanych przez Niemców na przełomie lat 1943-44 roku, członkowie GRH „VII Okręgu Policji Państwowej Komenda w Nowym Targu”, SRH „Wrzesień 39” i Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. (reprezentowanego w osobach Krzysztofa Musielak i Michała Chlipała), z okazji przypadającej w tym dniu 96 rocznicy utworzenia Polskiej Policji Państwowej złożyli hołd zamordowanym w tym miejscu policjantom Polskiej Policji Generalnego Gubernatorstwa.

 

Rekonstruktorzy pod obeliskiem na którym wykuto napis: "W hołdzie ok. 40 policjantom polskim II Rzeczpospolitej, żołnierzom ZWZ AK, którzy służyli Narodowi i oddali życie za Polskę rozstrzelani przez Niemców w 1943 i 1944 roku na terenie obozu koncentracyjnego Płaszów w Krakowie, gdzie spoczywają", złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze

 

Komendę nad uroczystością w oprawie ceremoniału policyjnego objął  kom. Krzysztof Musielak z GRH „VII Okręgu Policji Państwowej Komenda w Nowym Targu”. Były kwiaty, znicze i chwila wzruszenia, kiedy śpiewany przez parę głosów „Mazurek Dąbrowskiego" poniósł się ponad szumem pobliskiej ulicy.

Turyści i nieliczni spacerowicze, którzy znaleźli się w tym czasie w pobliżu obelisku, z zaciekawieniem przyglądali się ludziom w nieznanych im mundurach, składającym kwiaty i palącym znicze. Można było odnieść wręcz wrażenie że nie do końca zdawali sobie sprawę z historii tego miejsca, choć rozumiejąc to czego byli świadkami .

 

 W uroczystości uczestniczyła Pani Anna Sikora, córka przedwojennego policjanta Franciszka Banasia, a jednocześnie policjanta granatowego i członka ZWZ-AK, która włożyła wiele serca w budowę tego miejsca pamięci. To ona kilka lat temu postanowiła działać dla upamiętnienia rozstrzelanych policjantów, w czym zyskała poparcie poprzedniego wojewody małopolskiego Stanisława Kracika. Na kanwie tych działań siostrzenica Anny Sikora, artystka plastyk Magdalena Majkowska-Tracz, wykonała szkice do projektu, zaś artysta rzeźbiarz Waldemar Wesołowski ofiarował granitowy głaz i zrealizował obelisk. Został on postawiony w miejscu wybranym przez architekta prof. Witolda Cęckiewicza, czyli w samym centrum byłego obozu, a w dniu 13 listopada 2012 roku dokonano jego uroczystego odsłonięcia z udziałem m.in. członków rodzin policjantów, przedstawicieli władz samorządowych i Policji.

 

Postaramy się nie dać zapomnieć tego miejsca, ani funkcjonariuszy Policji Państwowej i Polskiej Policji GG, bo przecież  istniejemy, póki ktoś o nas pamięta ... .

 

 

                                                                                    kom. Krzysztof Musielak

 

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 25.07.2015