Warto zobaczyć
Dom Pokoleń - wywiad z Panią dr Ewą Kowalską - kierownik Muzeum Katyńskiego
Polecamy wywiad prasowy Dom Pokoleń Doroty Gołaszewskiej-Chilczuk z dr Ewą Kowalską kierownikiem Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Oddziału Muzeum Wojska Polskiego, który ukazał się w miesięczniku Kombatant w kwietniu 2016 roku.
Autorka rozmawia z dr Ewą Kowalską o działalności placówki otwartej 17 września 2015 roku w nowej siedzibie na warszawskim Żoliborzu. Wcześniej Muzeum Katyńskie powstałe w 1993 roku miało swoją siedzibę w Forcie Czerniakowskim.
Dzisiaj Muzeum Katyńskie posadowione w murach warszawskiej cytadeli (obiektu historycznego zbudowanego w czasach powstania listopadowego) w swojej nowoczesnej z punktu widzenia technicznego formule, stanowi – jak mówi dr Ewa Kowalska - „dom narodowych i rodzinnych relikwii, dom rodzin katyńskich i rodzin policyjnych, dom spotkań pokoleń”.
Muzeum Katyńskie jak żadne inne, symbolizuje zniewolenie narodu polskiego przez politykę Stalina i idące za tym represje z pierwszej połowy XX wieku.
To artefakty – prezentowane na ekspozycji - wydobyte z dołów śmierci w latach 1991 – 2011 Katynia, Miednoje, Charkowa i Bykowni, stanowią o dramatycznym wymiarze tej niepojętej zbrodni.
Dla historyków świadectwa, dla prokuratorów dowody, dla rodzin Ofiar – relikwie…
Zachęcam do przeczytania rozmowy z dr Ewą Kowalską kierownikiem Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
(MKW