Nasze sukcesy na Olimpiadzie w Amsterdamie

Polska drużyna szablowa odniosła duże zwycięstwo na Olimpjadzie. W przedbojach pokonała Anglję w stosunku 11:5 i St. Zjedn. 9:7, następnie zakwalifikowała się do rozgrywek finałowych dzięki zwycięstwom nad Belgją 9:7 i Holandją 12:4. W rozgrywce finałowej Polacy przegrali z Włochami i Węgrami 2:14, lecz pokonali Niemców po zaciętej walce 9:7, zajmując ostatecznie trzecie miejsce przed Niemcami a za Węgrami i bezkonkurencyjnymi Włochami. Zaznaczyć przytem należy, że na poprzedniej Olimpjadzie w Paryżu drużyna polska odpadła w rozgrywce ćwierćfinałowej, będąc pokonana przez drużynę Holandji 16:0.

W zawodach wioślarskich osada czwórki ze sternikiem zajęła trzecie miejsce, po Włoszech i Szwajcarji. Poza tem podnieść należy, że podczas igrzysk olimpijskich lekkoatleci nasi pobili cztery rekordy polskie, a mianowicie: Konopacka w rzucie dyskiem 39 m. 62 cm., Kostrzewski w biegu 400 mtr. przez płotki 56 sek., Kilosówna w biegu 800 mtr. 2 m. 28 sek. oraz Cejzik w dziesięcioboju 6454.68 pkt.

Po trzydniowych zawodach konnych „szampionatu konia”, składających się z jazdy maneżowej, terenowej 36 klm. i konkursu hippicznego, drużyna polska, składająca się z płk. Rómla, rtm. Antoniewicza i rtm. Trenkwalda, zdobyła zaszczytne trzecie miejsce po Holandji i Norwegji. W konkursie hippicznym o nagrodę narodów drużyna polska zajęła także trzecie miejsce, pierwsze zaś Hiszpanja.
 

A
A+
A++
Powrót
Drukuj