UROCZYSTOŚĆ W KROŚNIEWICACH Z OKAZJI 50. ROCZNICY ŚMIERCI GEN. ANDERSA Z UDZIAŁEM WARSZAWSKIEGO STOWARZYSZENIA RODZINA POLICYJNA 1939 ROKU

11 września 2020 r. w Krośniewicach odbyły się obchody 50. rocznicy śmierci generała Władysława Andersa. Uroczystości zorganizowane były w kilku miejscach związanych z osobą generała, który urodził się w Błoniu – miejscowości aktualnie znajdującej się w granicach administracyjnych Krośniewic. Na uroczystości przybyła córka generała - Anna Maria Anders, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Włoskiej i Republice San Marino.

Organizatorami rocznicowych obchodów byli Burmistrz Krośniewic, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach i Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach wziął udział przedstawiciel Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.    

Obchody przebiegały w kilku punktach. Rozpoczęły się o godzinie 11.00 odsłonięciem na ścianie hali sportowej muralu poświęconego zasłużonemu generałowi. Mural ufundował Instytut Pamięci Narodowej. Kolejnymi punktami obchodów było posadzenie Dębu Pamięci oraz msza święta ku  czci zasłużonego generała.

Kulminacyjnym punktem obchodów był uroczysty apel z udziałem wojskowej asysty honorowej, który odbył się przy pomniku generała Władysława Andersa na Placu Wolności. Uroczystości były okazją do wyróżnień uczniów, którzy wzięli udział w konkursie "Generał Władysław Anders – człowiek i żołnierz". Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. pani ambasador Anna Maria Anders, pan prezes ZOR RP płk. rez. Alfred Kabata oraz burmistrz Krośniewic pani Katarzyna Erdman. Uroczystość zakończył apel poległych z salwą honorową oraz złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem. Po uroczystym apelu odbył się koncert orkiestry miejskiej z Krośniewic.    

 

/ZB/

  • Fot. Z.B.
  • Fot. Z.B.
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 11.09.2020