IN MEMORIAM – PANI MARII CZERNERK

 

„Odeszłaś cicho, bez słów pożegnania.

Tak jakbyś nie chciała odejściem zasmucić …

tak jakbyś wierzyła w godzinę rozstania,

że masz niebawem z dobrą wieścią wrócić.”

/ks. Jan Twardowski/

 

W dniu 21 kwietnia 2021 roku odeszła

ŚP.

MARIA JANINA CZERNEK

z d. WOJTCZAK

ostatnia „Wdowa Katyńska”

Pani Maria Czernek była wdową po zamordowanym przez NKWD wiosną 1940 roku na terenie Rosji Sowieckiej starszego posterunkowego Jana Borkowskiego, jeńca obozu specjalnego w Ostaszkowie, spoczywającego na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, w okresie międzywojennym pełniącego służbę w  Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie oraz Komendzie Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi.

Pani Maria Czernek niestrudzenie pielęgnowała pamięć o policjantach Policji Państwowej II RP, z determinacją walczyła o prawdę katyńską. Swoje tragiczne wspomnienia utrwaliła w notacjach, zapisanych w filmie z 2016 roku, w którym była ostatnim głosem milczącego już dzisiaj pokolenia.

Za swą działalność społeczną otrzymała Złoty Medal za Zasługi dla Policji, Medal „Za Zasługi dla Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku” oraz Krzyż Miednoje 1940.

We wrześniu 2011 roku, z inicjatywy  Warszawskiego Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r., podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie została uhonorowana Pamiątkowym Medalionem „Wdowom Katyńskim”.

Żegnamy panią Marię Czernek pełni szacunku dla Jej życia, wdzięczni za wieloletnią współpracę. Zapamiętamy Jej dobre słowo, pogodę ducha i uśmiech.

 

Zarząd Główny

oraz

Członkowie Warszawskiego

Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku

A
A+
A++
Powrót
Drukuj