WIZYTA WSRP 1939 ROKU U PANI IRENY KONON

Przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w związku z obchodzonym niedawno Jubileuszem XX lecia Stowarzyszenia, odwiedzili mieszkającą w Gdańsku panią Irenę Konon, wdowę po wieloletnim prezesie Stowarzyszenia mec. Tadeuszu Kononie.

Pani Irena Konon z pietyzmem przechowuje pamiątki po mężu związane z jego dwudziestoletnią społeczną działalnością na rzecz pielęgnacji pamięci o przedwojennych policjantach Policji Państwowej. Pan mec. Tadeusz Konon, pełniący od 2002 roku funkcję prezesa zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, był inicjatorem wielu działań naszej organizacji, które na stałe wpisały się w katalog dokonań WSRP 1939 roku. W latach 2005 – 2008 organizował na terenie Polski kolonie letnie dla dzieci rosyjskich mieszkających na stałe w okolicach Tweru i Miednoje, miejsc tak ważnych dla każdego policjanta RP. Był inicjatorem i skutecznie doprowadził do uchwały Sejmu RP z 25 lipca 2008 roku, unieważniającej haniebny dekret PKWN z 15 sierpnia 1944 roku i przywracający szacunek korzeniom policyjnej formacji. Od 2009 roku pełnił w Stowarzyszeniu funkcję prezesa honorowego. Odszedł na wieczną wartę pamięci w styczniu 2020 roku. Spoczywa w Gdańsku.

Spotkanie z panią Irenę Konon, było czasem wspomnień oraz stało się okazją do przekazania upominku od Stowarzyszenia, pamiątkowego kafla wydanego z okazji Jubileuszu XX lecia WSRP 1939 roku. Ponadto przedstawiciele ZG wręczyli pani Irenie,  publikację wydaną pod patronatem Stowarzyszenia, książką autorstwa Michała Krzysztofa Wykowskiego oraz Stanisława Wojciecha Wykowskiego pt. „Policyjnym szlakiem Pamięci po warszawskich nekropoliach”. Miejsca spoczynku policjantów Policji Państwowej II RP.

 

                                                                                      Stanisław W. Wykowski

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 20.09.2021