ODDALIŚMY HOŁD PRZEDWOJENNEMU KOMENDANTOWI PP

W związku z obchodzoną niedawno 97. rocznicą tragicznej śmierci komisarza Apoloniusza Strzeleckiego, komendanta powiatowego Policji Państwowej w Mławie, przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku oddali hołd przy grobie policjanta.

14 września 1924 roku o wczesnym rankiem kiedy komendant Apoloniusz Strzelecki jechał samochodem z Mławy do Sierpca, w miejscowości Modła (przy drodze na Szreńsk) o godzinie 5.30 doszło do wypadku drogowego, wskutek czego komisarz poniósł śmierć na miejscu. Dwa dni później – 16 września – na miejscowym cmentarzu parafialnym w Mławie, odbył się uroczysty pogrzeb policjanta przy udziale m. in. nadkomisarza Aleksandra Reszczyńskiego, ówczesnego komendanta wojewódzkiego Policji Państwowej oraz wielu mieszkańców Mławy.

W okresie międzywojennym w miejscu tragicznego wypadku komisarza Strzeleckiego, jego podkomendni ustawili pamiątkowy obelisk, który przypomina tę historię sprzed lat.

We wrześniu 2014 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci komisarza Apoloniusza Strzeleckiego, miała miejsce uroczystość nadania imienia przedwojennego komendanta, jednej z Auli Wykładowych w Mławie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie.

Apoloniusz Strzelecki, komisarz PP, urodzony 2 lipca 1888 roku w Guzowie, w województwie warszawskim, był synem Waleriana Strzeleckiego i Józefy z Konarzewskich. W 1915 roku wstąpił do Straży Obywatelskiej m. st. Warszawy, a od lutego 1917 roku pełnił służbę w Milicji Miejskiej m. st. Warszawy w charakterze wywiadowcy. Od lipca 1919 roku pełnił służbę w Policji Państwowej. Mianowany na stopień aspiranta w 1920 roku, pełnił funkcję komendanta powiatowego w Rypinie a następnie Mławie. W 1921 roku awansowany do stopnia komisarza Policji Państwowej. Komendant Apoloniusz Strzelecki został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

                              Michał Krzysztof Wykowski

                             Stanisław Wojciech Wykowski

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 14.09.2021