POŻEGNANIE Ś.P. ZYGMUNTA ANDRZEJA KOWALCZYKA

 

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu w dniu 6 października 2021 roku

Ś.P.

ZYGMUNTA ANDRZEJA KOWALCZYKA  

 

Honorowego Członka Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, niestrudzonego społecznika, pierwszego organizatora Muzeum Policji, oddanego sprawom pielęgnacji pamięci o przedwojennym korpusie Policji Państwowej.

Żegnamy zasłużonego współorganizatora wielu Stowarzyszeń działających w obszarze Komendy Głównej Policji, Człowieka o otwartym sercu i zawsze gotowości do pomocy dla innych.

W naszej pamięci pozostanie wielkie zaangażowanie Pana Zygmunta w sprawy WSRP 1939 roku, pomoc i cenne wskazówki jakich udzielał, tak aby doskonale łączyć popularyzację wiedzy o Policji Państwowej II RP ze współczesnością, z najlepszym wizerunkiem polskiej Policji.

Wśród licznych odznaczeń i wyróżnień którymi został uhonorowany Zygmunt Andrzej Kowalczyk, są: Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi.

Za wieloletnie zasługi w społecznej działalności na rzecz pamięci i prawdy historycznej o Policji Państwowej II RP został uhonorowany także: Złotym i Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Policji, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Złotym Krzyżem Za Zasługi dla ZHP, Medalami Pro Memoria, Pro Patria, Medalem Za Zasługi dla Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku oraz Medalem XX lecia WSRP 1939 r.

Szczególnie cenił Honorowy Medalion Pamięci Pieta Miednoje 1940, wyróżnienie otrzymane w 2019 roku od Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.

W naszej pamięci pozostanie na zawsze jako wspaniały organizator i ofiarny społecznik, który nie liczył czasu poświęcanego na działalność poza służbową.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w kościele parafialnym w Bebelnie, w powiecie Włoszczowa, 14 października 2021 roku o godzinie 11.00.

Msza święta w intencji Zygmunta Andrzeja Kowalczyka, odbędzie się w dniu 15 października 2021 roku o godzinie 18.00, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15  w Warszawie.

Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Pogrążeni w zadumie i zasmuceni

 

 

 Rafał Skiba – Prezes ZG WSRP 1939 r.

Michał Krzysztof Wykowski – Prezes Honorowy WSRP 1939 r.

Zarząd Główny i Członkowie WSRP 1939 r.

 

 

 
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 06.10.2021