OŚWIADCZENIE WSRP 1939 ROKU W SPRAWIE NIESPROWOKOWANEJ, BEZPRAWNEJ AGRESII MILITARNEJ ROSJI NA UKRAINĘ

Polska wraz z rodziną państw demokratycznych oraz organizacjami międzynarodowymi, w szczególności Unią Europejską i NATO, potępiła bezprawną, brutalną, militarną napaść Federacji Rosyjskiej na suwerenną, niepodległą Ukrainę. Rosyjska agresja, wspierana przez Białoruś, powinna spotkać się z mocną i skuteczną odpowiedzią społeczności międzynarodowej.

Obserwowane od roku 2014 akty agresji, dzisiaj mają oblicze inwazji militarnej - wojny Rosji z ukraińskim państwem i narodem. Wojsko rosyjskie atakuje cele cywilne, giną niewinni ludzie, niszczona jest kluczowa infrastruktura. Obrońcy miast ukraińskich bohatersko odpierają ataki wroga.

Wobec haniebnego ataku Rosji na Ukrainę wyrażamy głębokie oburzenie i najwyższy niepokój o losy sąsiadów. Warszawskie Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, niosące pamięć o Zbrodni Katyńskiej i tysiącach zamordowanych przez Rosję Sowiecką policjantach, ma prawo przypominać jak tragicznie może skończyć się imperializm, faszyzm oraz brak poszanowania dla międzynarodowego porządku prawnego i naruszanie filarów pokoju w Europie. Dzisiaj z trwogą obserwujemy sytuację w Ukrainie.

Stowarzyszenie, które skupia rodziny pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej, stanowczo sprzeciwia się temu zbrodniczemu aktowi agresji i deklaruje solidarność z walczącym narodem ukraińskim.  Nasze myśli są także z Ukraińcami mieszkającymi w Polsce. Z uznaniem obserwujemy aktywność Polaków wspierających mieszkańców walczącej Ukrainy.

Zawsze mając na uwadze dobro ludzi, pokój i bezpieczeństwo, zauważamy efektywne działania polskich władz w skomplikowanym obecnie środowisku bezpieczeństwa, w tym w wymiarze sojuszniczym i wspólnotowym. Inicjatywy obywatelskie i samorządowe podejmowane w kontekście inwazji rosyjskiej na naszego sąsiada oceniamy jako niezwykle wartościowe i potrzebne.

Wobec powyższego, wyrażając raz jeszcze solidarność z walczącą Ukrainą, wzywamy do podjęcia wszelkich starań o pokój. Deklarujemy nasze zaangażowanie, w ramach współpracy z Rodzinami Policyjnymi, organizacjami kombatanckimi i wszystkimi innymi w celu realizacji tej idei.

W imieniu Stowarzyszenia

Prezes i Zarząd

 

Warszawsie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 roku" zachęca do włączenia się w ogólnopolską akcję wspierania Ukrainy (link poniżej).

 

 
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 21.03.2022