Wdowy Katyńskie uhonorowane Medalionami.

16 września br. w samo południe, w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, rozpoczęła się uroczysta Gala poświęcona „Wdowom Katyńskim”, na której wręczono przygotowane specjalnie na tę okazję Medaliony.

       Uroczystość była zwieńczeniem ogólnopolskiego konkursu na Małą Formę Rzeźbiarską „Wdowom Katyńskim”, który został rozpisany wśród studentów Akademii Plastycznych na terenie całego kraju. Wyłoniony przez Jury projekt, stal się wzorem dla Medalionu wyprodukowanego przez Mennicę, a wręczanego podczas Gali.

       Dekoracji Wdów Katyńskich, dokonała Prezydentowa Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie, w asyście prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r Beaty Przybyszewskiej - Kujawy, zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzeja Treli oraz wiceprezesa DM IDM S.A Rafała Abratańskiego.

       Podczas Gali, licznie przybyli goście, mogli obejrzeć krótki film dokumentalny, zrealizowany przez Policję pt. „Czekałam jak Penelopa...”, którego bohaterką jest 104 letnia Wdowa po funkcjonariuszu Policji Państwowej, pani Zofia Romanowska z Gdyni.

       W dalszej części uroczystości, odbył się recital pieśni patriotycznych, w wykonaniu Dominiki Świątek z zespołem akompaniującym. Uroczystość odbyła się w oprawie ceremoniału wojskowego i policyjnego.

       Pomysłodawczynią uhonorowania Medalionem nielicznych żyjących jeszcze Wdów Katyńskich, jest prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina policyjna 1939 r Beata Przybyszewska-Kujawa.

       Cały projekt „Wdowom Katyńskim” - konkurs oraz Galę - honorowym patronatem objął Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk.

       Gala „Wdowom Katyńskim” odbyła się w pięknej oprawie Zamku Królewskiego w Warszawie. Przybywających gości witała Orkiestra Reprezentacyjna Policji, wykonująca melodie patriotyczne.

       Dodatkowy historyczny charakter uroczystości nadali wystawiający posterunki honorowe członkowie Kół Terenowych Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina policyjna 1939 r. z różnych stron kraju, którzy wystąpili w umundurowaniu Policji Państwowej i Wojska Polskiego II RP. Obecni byli członkowie Koła z Radomia z Pawłem Łukiem Murawskim na czele, grupa z Gostynina dowodzona przez kom. Zbigniewa Bartosiaka oraz przedstawiciele  z Warszawy, wszyscy prowadzeni w przemarszu przez mł. insp. Tomasza Safjańskiego.

       Idea Medalionów dla Wdów Katyńskich, jest jakże skromnym złożeniem hołdu, tym wszystkim dzielnym Kobietom-Wdowom po funkcjonariuszach i oficerach Policji Państwowej, Wojska Polskiego oraz innych formacji mundurowych II RP, tragicznie zgładzonych na Wschodzie wiosną 1940 roku.

 

                                                                                                                           MKW

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 28.09.2011