Uroczystości w Magdalence

W dniu 28 maja po południu, odbyła się tradycyjnie w Magdalence pod Warszawą uroczystość, upamiętniająca egzekucję więźniów Pawiaka.

W 71 rocznicę tego mordu władze samorządowe wraz z miejscową parafią zorganizowały jak co roku uroczystość w miejscu straceń.

Wśród przybyłych gośći znaleźli się m. in. pani Jolanta Batycka – Wójcik Wójt gminy Lesznowola oraz pan Zbigniew Czaplicki reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego. Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 roku, które co roku wspiera tę uroczystość, reprezentował Michał Krzysztof Wykowski prezes zarządu wraz z delegacją.

        Nocą 28 maja 1942 roku, więźniowie zotali przez gestapo wywiezieni z Pawiaka do lasów sękocińskich, tam rozstrzelani i wrzuceni do dołów. Po wojnie w 1946 roku, Ofiary przeniesiono na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie spoczywają w zbiorowej mogile.

       W egzekucji zamordowno 223 osoby. Zginęłi wówczas przedstawiciele polskiej inteligencji m. in.oficerowie Wojska Polskiego i Policji Państwowej, lekarze, nauczyciele, prawnicy, urzędnicy oraz strażnicy więzienni. Była to w owym czasie  - po Palmirach - największa egzekucja dokonana przez Niemców na Polakach. Szczegóły tej historii opisuje Władysław Bartoszewski w swojej książce "Warszawski Pierścień Śmierci".

       Na miejscu straceń, ks. Proboszcz Mirosław Cholewa z miejscowej parafii pw. Świętej Marii Magdaleny celebrował mszę świętą, po której zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze. Podczas uroczystości Stowarzyszenie wystawiło Sztandar Stowarzyszenia z dowódcą pocztu sierż. sztab. Jarosławem Śledziewskim.

 

                                                                                                                                                                                                (MKW)

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 30.05.2013