Adres
ul.Domaniewska 36/38
02-514 Warszawa pok 121A
tel. kom. 603 385 310
e-mail. wsrp1939@gmail.com
Numer KRS
0000070701
NASZE KONTO:
BOŚ 96 1540 1157 2115 6612 8265 0001
Dyżury
druga i ostatnia środa każdego miesiąca, w godz. 11.00 – 13.00
OTWARCIE I CZĘŚCI MUZEUM KATYŃSKIEGO W WARSZAWIE
17 września 2014 w 75. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę Prezydent RP Bronisław Komorowski odsłonił tablicę upamiętniającą zamordowanych w Katyniu. Uroczystość, to symboliczne zakończenie pierwszego etapu budowy nowej siedziby Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej.
Uroczystość na którą przybyło kilkuset gości, rozpoczęło odegranie hymny Państwowego przez Orkiestrę reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Podczas wystąpień okolicznościowych głos zabrali Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, prof. Zbigniew Wawer Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego oraz prof. Andrzej Krzysztof Kunert Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
W uroczystości udział wzięli m. in Ekscelencja Józef Guzek Biskup Polowy WP oraz przedstawiciele innych wyznań, Izabella Sariusz Skąpska Prezes Federacji Rodzin Katyńskich, Ambasadorowie ponad 20 krajów, przedstawiciele Wojska Polskiego i Policji, Stowarzyszeń oraz wielu organizacji działających w obszarze upamiętniania ofiar zbrodni katyńskiej.
Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego reprezentowała w tym dniu mł. insp. Kornela Oblińska z-ca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji.
Na uroczystości Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina policyjna 1939 roku, reprezentowali Michał Krzysztof Wykowski Prezes ZG, Elżbieta Tomaszewska Wiceprezes ZG oraz Tadeusz Konon honorowy Prezes Stowarzyszenia.
Z wypowiedzi prof. Zbigniewa Wawra Dyrektora Muzeum Wojska Polskiego dotyczącej powstającego Muzeum Katyńskiego:
„Muzeum Katyńskie jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. Zostało powołane w 1993 roku, co było wypełnieniem woli środowisk katyńskich i tych, którzy po dziesięcioleciach kłamstw na temat Katynia chcieli upamiętnić te zbrodnie. Muzeum od samego początku utrzymuje MON i ściśle współpracuje ze środowiskiem Rodzin Katyńskich oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pod projektem budowy muzeum podpisał się Bronisław Komorowski, który w tym czasie był szefem MON.
Prace przy budowie nowej siedziby muzeum zaczęły się w październiku 2013 r. Znajdzie się ona w ogromnej kaponierze cytadeli. Tak nazywana jest potężna ceglana budowla przylegająca do wału obronnego cytadeli, służąca pierwotnie do ostrzeliwania fosy, podejść i międzypól. Projekt aranżacji muzeum został wyłoniony w konkursie rozstrzygniętym 8 kwietnia 2010 r. - Autorem narracji, plastycznej ekspozycji oraz instalacji zewnętrznych jest Jerzy Kalina.
Muzeum ma stać się miejscem pamięci i dokumentowania zbrodni katyńskiej, a także placówką edukacyjną, skonstruowaną w taki sposób, by dotrzeć do młodych ludzi.
Zbrodnia katyńska zostanie przedstawiona zarówno w kontekście europejskiej i światowej historii oraz polityki, jak i z perspektywy pojedynczego człowieka - poszczególnych oficerów i ich rodzin, ludzi uwikłanych w procesy dziejowe XX w. Chcemy pokazać nie tylko jak zbrodnia przebiegała, ale też jak do niej doszło”.
Ekspozycja Muzeum Katyńskiego zajmie dwie kondygnacje kaponiery. Wypełni ją m.in. 26 tysięcy przedmiotów wydobytych z mogił polskich oficerów wojska i Policji Państwowej zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku. Otwarcie całej nowocześnie pomyślanej ekspozycji planowane jest 17 września 2015 roku.
(ATG)