SZACUNEK DLA PRZEDWOJENNEGO KOMENDANTA POLICJI PAŃSTWOWEJ

7 listopada 2014 roku odsłonięto na Starym Cmentarzu w Piotrkowie Trybunalskim odnowiony pomnik nagrobny nadinspektora przedwojennej PP Henryka Wardęskiego I zastępcy Komendanta Głównego Policji Państwowej w latach 1922-1929.

Uroczystość rozpoczął panel historyczny, zorganizowany na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas konferencji - na którą przybyło wielu zaproszonych gości – zebrani mogli zapoznać się z historią Policji Państwowej II RP od czasu jej utworzenia.    Mł. insp. Jarosław Barski reprezentujący w tym dniu Gabinet Komendanta Głównego Policji, przybliżył słuchaczom postać nadinspektora PP Henryka Wardęskiego, sięgając do czasów jego służby jeszcze w Straży Obywatelskiej miasta st. Warszawy w 1915 roku.

Uroczyste spotkanie na Zamku uświetnił występ uczniów piotrkowskiej szkoły muzycznej w koncercie muzyki klasycznej.

Następnie uroczystość przeniosła się na Stary Cmentarz, gdzie dokonano uroczystego odsłonięcia odnowionego pomnika nagrobnego Komendanta Henryka Wardęskiego zmarłego w 1951 roku w Piotrkowie Trybunalskim .


Grób został odnowiony dzięki inicjatywie podjętej przez Zarząd Okręgowy Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Piotrkowie Trybunalskim, który w ciągu kilku miesięcy uzbierał środki na ten cel.

 

Podczas uroczystości nadinspektor Dariusz Banachowicz Komendant Wojewódzki Policji     w Łodzi wyraził, wdzięczność inicjatorom przywrócenia pamięci postaci przedwojennego Komendanta mówiąc m. in:


”Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia nagrobka, a co za tym idzie przypomnienia historii nadinspektora Henryka Wardęskiego.

To cenna inicjatywa dla całej Policji, ponieważ mało jest w Polsce nagrobków i miejsc pamięci bohaterów Policji Państwowej z czasów II Rzeczypospolitej”.

 

Następnie liczne przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 roku obecne podczas uroczystości reprezentowali prezesi ZG Michał Krzysztof Wykowski oraz Rafał Paweł Skiba.

 

Henryk Wardęski urodził się 12 stycznia 1878 r. w Charbicach Dolnych (woj. łódzkie). W 1915 r. wstąpił do Straży Obywatelskiej w Warszawie, a rok później do Milicji Miejskiej. W 1917 r. zorganizował pierwszą szkołę Policji Państwowej, po czym został naczelnikiem urzędu śledczego m.st. Warszawy, a następnie prezydentem policji.
W latach dwudziestych ubiegłego stulecia przez blisko dekadę Henryk Wardęski był osobą nr 2 w policyjnej formacji – zastępcą komendanta głównego Policji Państwowej, w stopniu nadinspektora. Współtworzył policyjny korpus II RP i był jednym z jego filarów. Przez 3 lata dowodził największym garnizonem policyjnym w kraju, liczącym w początkach lat dwudziestych ubiegłego stulecia około 2 tys. funkcjonariuszy.
Przeżył najazd bolszewików na Polskę i „cud nad Wisłą”. Mimo, że w jego okręgu toczyły się działania wojenne, z pełnym poświęceniem wypełniał swoje obowiązki bezpośrednio na terenach przyfrontowych. Po kilkunastu latach nienagannej służby odszedł z szeregów formacji. W 1934 r. osiadł w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zmarł 21 lipca 1951 roku     
(tekst za http://gazeta.policja.pl/997/archiwum-1/2014/numer-106-012014/94102,Zapomniany-komendant.html).

 

                                                                                                                                                                                                                   (MKW)

 

 

 

 

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 13.11.2014