„Pieta Miednoje 1940” dla pisarza Allena Paula

W dniu 9 IV br. w Sali Generalskiej KGP przy ul. Puławskiej w Warszawie, odbyła się uroczystość wręczenia Allenowi Paulowi autorowi książki „Katyń – stalinowska masakra i tryumf prawdy”, Honorowego Medalionu Pamięci „Pieta Miednoje 1940”, wyróżnienia nadawanego przez Kapitułę Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 R.

 

„Książka KATYŃ została wydana w wielu krajach w tym także w Polsce, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy historycznej i prawdy o stalinowskim totalitaryzmie. To dla nas Polaków jest niezwykle ważne, by ta pamięć trwała nie tylko w Polsce, ale również za granicą, stając się świadectwem zła i przestrogą dla młodych pokoleń” - powiedział Jerzy Motoczyński w wygłoszonej laudacji na cześć uhonorowanego amerykańskiego pisarza. Po wręczeniu Medalionu głos zabrał Allen Paul dziękując za nagrodę i dostrzeżenie jego wysiłków na rzecz upamiętnienia tysięcy pomordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, funkcjonariuszy Policji Państwowej i innych formacji mundurowych II RP, pogrzebanych w dołach śmierci w Miednoje.

W dalszej części uroczystości, Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk, nasz gość Allen Paul oraz prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 R Stefan Narewski, złożyli wiązankę kwiatów przy „Tablicy Pamięci” przed Salą Generalską.

Następnie przed gmachem Komendy Głównej Policji przy obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, wystąpił Komendant Główny Policji gen. insp. Andrzej Matejuk. Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych policjantów poprowadził ks. bp. Tadeusz Płoski. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem i wpisały się do księgi pamiątkowej.

Uroczystość zakończyło oddanie hołdu poległym policjantom minutą ciszy. Sygnalista zagrał melodię „Śpij kolego”.

/ MKW /

 
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 09.04.2010