Adres
ul.Domaniewska 36/38
02-514 Warszawa pok 121A
tel. kom. 603 385 310
e-mail. wsrp1939@gmail.com
Numer KRS
0000070701
NASZE KONTO:
BOŚ 96 1540 1157 2115 6612 8265 0001
Dyżury
druga i ostatnia środa każdego miesiąca, w godz. 11.00 – 13.00
OBCHODY „DNIA PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ” W KOMENDZIE GŁÓWNEJ POLICJI
W związku z przypadającą w tym roku 76. rocznica Zbrodni Katyńskiej, w dniu 13 kwietnia 2016 roku w Komendzie Głównej Policji przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” zorganizowano przy współudziale Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r., uroczyste obchody „Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej”.
Było to przedsięwzięcie reprezentacyjne o dużym zasięgu i znaczeniu, będące w dużym zainteresowaniu nie tylko mediów, ale przede wszystkim mieszkańców Stolicy czy społeczności Rodzin Katyńskich.
Czyniono zatem starania, aby w tych uroczystościach wzięła udział jak największa liczba przedstawicieli władz państwowych, członków stowarzyszeń i rodzin policyjnych oraz mieszkańców Warszawy.
Hołd pomordowanym policjantom oddał minister MSWiA Mariusz Błaszczak, który w swym wystąpieniu, powiedział : "Postawa tych ludzi jest postawą wzorową, która powinna być przyjmowana przez współczesnych funkcjonariuszy".
W uroczystości uczestniczyli również między innymi wiceminister Jarosław Zieliński, pani Barbara Stasiak, żona św. pamięci ministra Stanisława Stasiaka, komendanci służb podległych MSWiA oraz wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Michał Krzysztof Wykowski.
Po zakończeniu uroczystości, szef MSWiA wraz z Komendantem Głównym Policji spotkali się z członkami stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” oraz Federacji Rodzin Katyńskich.
Podczas tego spotkania minister Błaszczak wyraził przekonanie o przywróceniu etosu służby w polskiej Policji, który powinien być oparty na wartościach wynikających z postawy funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy byli wierni swej służbie do końca, do ostatnich chwil swego życia.
Minister obiecał, że MSWiA dołoży starań, aby rodziny oficerów i policjantów zamordowanych przez NKWD mogły odwiedzić groby bliskich.
Po zakończeniu uroczystości nastąpiło uroczyste poświęcenie Policyjnego Centrum Edukacji Społecznej znajdującego się przy ul. Orkana i otwarcie wystawy „Ostaszków, Twer, Miednoje – Pamiętamy”.
Uświetnieniem i dopełnieniem historycznym tegorocznych obchodów, wzorem lat minionych był niewątpliwie udział grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do tradycji i barwy Policji Państwowej, których pododdział towarzyszył Kompani Reprezentacyjnej Policji.
W skład blisko 30 -sto osobowego pododdziału z pocztem sztandarowym Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. weszli członkowie grup rekonstrukcji historycznej z Warszawy, Radomia, Nowego Targu, Krosna, Białegostoku, Żyrardowa i Gostynina - członkowie Stowarzyszenia WSRP 1939 r..
Obserwując zainteresowanie uczestników tych uroczystości wystawionym pododdziałem rekonstruktorów w mundurach historycznych Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, dostrzec można olbrzymie zapotrzebowanie na udział grup kultywujących tradycje Policji Państwowej w oprawie ceremonialnej uroczystości nie tylko rangi resortowej ale i państwowej.
(KM)