MEDAL „PRO PATRIA” DLA CÓRKI POLICJANTA II RP

W ramach spotkań noworocznych Zarządu Stowarzyszenia z członkami naszej Rodziny Policyjnej 1939 roku, w dniu 12. stycznia 2017 delegacja Stowarzyszenia oraz przedstawiciele Biura Historii i Tradycji Policji odwiedzili panią Eugenię Florek zasłużoną członkinię, założycielkę Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku.

Podczas spotkania z panią Eugenią Florek córką przedwojennego policjanta, Michał Krzysztof Wykowski Prezes Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, przekazał Medal „Pro Patria” przyznany przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w uznaniu szczególnych zasług dla pielęgnacji pamięci o polskich policjantach zamordowanych na wschodzie przez NKWD wiosną 1940 roku.

W czasie rozmowy żywymi stały się wspomnienia pani Eugenii Florek o swoim ojcu st. przodowniku Policji Państwowej Ignacym Gromadzińskim (1887-1940), który jesienią 1939 roku ewakuował się z Wielkopolski wraz z korpusem policyjnym na wschód i został osadzony w Ostaszkowie. Zamordowany przez NKWD w Kalininie (Twerze) w kwietniu 1940 roku, spoczął w dołach śmierci Miednoje.

W spotkaniu uczestniczyła także córka pani Eugenii Florek pani Danuta Jaworska, wieloletnia skarbnik Stowarzyszenia oraz mąż pani Eugenii pan Henryk Florek.

Obecny był także red. Paweł Ostaszewski z miesięcznika „Policja 997”.

Pani Eugenia Florek podczas wizyty przekazała Stowarzyszeniu zdjęcia swojego ojca z okresu służby w Policji Państwowej.

Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji nadkom. Zbigniew Bartosiak reprezentujący w tym dniu Komendanta Głównego Policji, wręczył pani Eugenii Florek album „Policja Państwowa II RP w fotografii”.

 

                                                                                                                                                                      (MKW)

  • fot. Paweł Ostaszewski
  • fot. Paweł Ostaszewski
  • fot. Paweł Ostaszewski
  • fot. Paweł Ostaszewski
  • fot. Paweł Ostaszewski
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 12.01.2017