Adres
ul.Domaniewska 36/38
02-514 Warszawa pok 121A
tel. kom. 603 385 310
e-mail. wsrp1939@gmail.com
Numer KRS
0000070701
NASZE KONTO:
BOŚ 96 1540 1157 2115 6612 8265 0001
Dyżury
druga i ostatnia środa każdego miesiąca, w godz. 11.00 – 13.00
UROCZYSTOŚCI W KOMENDZIE GŁÓWNEJ POLICJI W 77. ROCZNICĘ ZBRODNI KATYŃSKIEJ
20. kwietnia 2017 roku, jak co roku na terenie Komendy Głównej Policji w Warszawie, przy Obelisku „Poległym i Zamordowanym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, odbyły się uroczystości w 77 rocznicę dokonania zbrodni katyńskiej.
Przybyłych na uroczystość gości, powitał nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji. W swoim wystąpieniu przypomniał pokrótce historię zbrodni katyńskiej mówiąc:
„Oddając hołd wszystkim jej ofiarom, należy pamiętać o ponad 22 tys. polskich obywateli zamordowanych w 1940 roku przez NKWD, w tym oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszach Straży Granicznej, Straży Więziennej, żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza oraz kilka tysięcy funkcjonariuszy Policji Państwowej”.
Podkreślił także trudną sytuację członków rodzin zamordowanych policjantów, „którzy przez lata – opłakując swych bliskich – cierpieli z powodu braku informacji o ich losie, a także wielu kłamstw i upokorzeń. Dziś działają oni w stowarzyszeniach Rodzin Policyjnych 1939 r. oraz Rodzin Katyńskich, kultywując pamięć, krzewiąc historię o tych wydarzeniach i walcząc na forum międzynarodowym o uznanie sowieckich zbrodni za ludobójstwo”.
Głos zabrał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, który powiedział:
„77 lat temu, w kwietniu 1940 roku Sowieci bestialsko zamordowali elitę polskiego narodu. Tylko dlatego, że byli to ludzie, którzy nosili polskie mundury i z oddaniem służyli Rzeczypospolitej. Byli dla nich groźni, niezłomni w swym patriotyzmie, postanowili więc unicestwić ich w taki sposób, aby ślad po nich zaginął na zawsze. Zbrodni jednak nie udało się ukryć, a prawdy o niej zafałszować. Na kłamstwo katyńskie bardzo mocno uczulony był prezydent RP Lech Kaczyński, który zdecydowanie domagał się od Rosji całkowitej prawdy o losie tysięcy Polaków zaginionych na Wschodzie. Domagał się „odkłamania” historii i uznania zbrodni katyńskiej za ludobójstwo”.
W swoim wystąpieniu Prezes Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku Michał Krzysztof Wykowski podzielił się refleksjami na temat prawdy historycznej i pamięci, które – jak stwierdził – były, są i będą zawsze drogowskazem dla członków Rodzin Policyjnych 1939 roku. Podziękował także kierownictwu Policji za Obelisk, który 22 lata temu został usadowiony na dziedzińcu Komendy Głównej Policji w hołdzie poległym i zamordowanym funkcjonariuszom Policji Państwowej. Przez swoją fizyczną obecność jednoczy Rodziny Policyjna 1939 roku, Rodziny Katyńskie i jest symbolem pamięci i prawdy.
W intencji poległych i pomordowanych policjantów modlitwę odmówili ks. Józef Jachimczak, kapelan KSP, oraz ks. Andrzej Bołbot, naczelny prawosławny kapelan Policji.
Delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.
Minutą ciszy i melodią „Śpij kolego” zebrani oddali hołd pomordowanym policjantom.
W Policyjnym Centrum Edukacji Społecznej KGP przy ul. Orkana 14, przygotowano na ten dzień trzy okolicznościowe wystawy, pod wspólnym tytułem „77 lat wspólnej pamięci”.
Ekspozycje udostępniły: Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej.
(MKW)