MSZA KATYŃSKA W WARSZAWIE

17 września 2017 roku w Warszawie o godzinie 13.00 na placu apelowym Muzeum Katyńskiego, odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ofiar zbrodni katyńskiej, w związku z 78. rocznicą napaści ZSRS na Polskę.

        Przybyłych na uroczystość gości, powitał dr Adam Buława Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

       Mszę z udziałem Antoniego Macierewicza ministra Obrony Narodowej, przedstawicieli Sejmu i Senatu oraz licznie przybyłych Rodzin Policyjnych 1939 roku i Rodzin Katyńskich, odprawił Jego Ekscelencja Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego.

       W swojej homilii podkreślił, że nie wystarczy przypominać wydarzeń z naszej historii, ale trzeba pytać co należy uczynić - aby przerwać tę spiralę nienawiści, chęci odwetu i zemsty. Dalej Bp. Guzdek dając odpowiedź przytoczył słowa Jezusa, który mówił wprost„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. A zatem prawda
i przebaczenie
– kontynuował Bp. Józef Guzek – wyzwoli od nienawiści, niechęci
i pragnienia zemsty. Więcej – prawda jest warunkiem wolności! Tylko dzięki niej można zamykać nawet najtrudniejsze rozdziały w życiu osobistym i rodzinnym, narodowym i pomiędzy zwaśnionymi narodami.

      Bp. Józef Guzdek podkreślił, że drugim elementem jest przebaczenie. Przywołał słowa homilii bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wygłoszonej w Bydgoszczy, w dniu jego porwania 16 października 1984 r. Prośmy Chrystusa Pana, aby nasze codzienne życie było przepełnione prawdą; abyśmy w naszym codziennym życiu okazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie; byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy.

       Po mszy świętej miały miejsce wystąpienia okolicznościowe. Głos zabrał Antoni Macierewicz Minister Obrony Narodowej, który w odniesieniu
do daty 17 września 1939 roku powiedział, że wówczas Rosja sowiecka dokonała kolejnego rozbioru Polski: To, co się wówczas zdarzyło, to co się wówczas stało, ten nieprawdopodobny w dziejach akt rozbioru Europy, zniszczenia państw od Estonii aż po Morze Czarne – Estonii, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, był nie tylko ciosem
w plecy wszystkich którzy odbudowywali po wielkiej, I wojnie światowej ład społeczny i narodowy, którzy odbudowywali Europę, tak by mogła w pokoju leczyć rany straszliwego czasu 1914-1921, ale był znakiem nadejścia nowego czasu, czasu totalitaryzmu, czasu walki z Bogiem i człowiekiem, walki z ładem narodowym i ludzkim, który niósł z sobą system komunistyczny Rosji bolszewickiej i hitlerowski Rzeszy Niemieckiej.

       Następnie głos zabrała Izabella Sariusz-Skąpska Prezez Federacji Rodzin Katyńskich, która podkreśliła, że przebaczenie sprawcom tej zbrodni, może odbyć się na poziomie osobistym, lecz nie instytucjonalnym.

       Jarosław Olbrychowski Prezes Stowarzyszenia “Rodzina Policyjna 1939 roku” w Łodzi,  w tym szczególnym dniu w uznaniu szczególnych zasług za działalnośc na rzecz środowiska Rodzin policyjnych 1939 roku, wyróżnił JE Józefa Guzdka Biskupa Polowego Wojska Polskiego - “Krzyżem Miednoje 1940”.

       Podczas uroczystości zostały wystawione licznie przybyłe poczty sztandarowe w tym Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, w skład którego weszli uczniowe klas mundurowych PUL z Gostynina w historycznych mundurach Policji Państwowej.

       Uroczystość przebiegała w oprawie ceremoniału wojskowego.

       Po mszy świętej delegacje udały się do Epitafium Katyńskiego, gdzie przy tablicach epitafijnych zostały złożone wiązanki kwiatów i odegrany sygnał “Śpij kolego”.

       Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na wspólne zwiedzanie ekspozycji muzealnej oraz spotkanie z Antonim Macierewiczem Ministrem Obrony Narodowej.

 

    

                                                                                         

                                                                                                                                                                                                 (MKW)

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 18.09.2017