POLICYJNE SPOTKANIE JASNOGÓRSKIE

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września, kierownictwo polskiej Policji, funkcjonariusze i środowisko policyjne, spotkało się po raz XVI u stóp jasnogórskiego klasztoru w ramach Policyjnych Spotkań Jasnogórskich.

  24 września 2017 roku, w samo południe na pl. Biegańskiego w Częstochowie, rozpoczęły się uroczystości związane z Policyjnymi Spotkaniami Jasnogórskimi. Delegacji Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, przewodniczył Michał Krzysztof Wykowski Prezes Zarządu Głównego.

   Zebrani w pierwszej części mogli obejrzeć występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji kierowanej przez mł. insp. Janusza Trzepizura oraz Orkiestry KWP z Katowic kierowanej
przez asp. Waldemara Skotarskiego.

    Delegacje Rodzin Policyjnych 1939 roku, Niezależnych Związków Zawodowych Policjantów, Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach, rekonstruktorów Policji Państwowej II RP złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

    Następnie licznie zebrani uczestnicy przeszli ulicami miasta pod jasnogórskie wzgórze, gdzie zostały zapalone znicze przy pomniku Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
i przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Apel Pamięci, salwa honorowa i utwór okolicznościowy w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, zakończył tę część uroczystości.

    Pielgrzymi przeszli pod klasztor, gdzie uczestniczyli w uroczystej mszy świętej środowiska policyjnego, którą poprowadził Jego Ekscelencja ks. bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego.

Witając uczestników jasnogórskiej pielgrzymki podkreślił, że zaufanie jest fundamentalną wartością, także w szeregach policji i kto je osłabia, szkodzi tym służbom.

    W homilii z kolei Bp Guzdek przestrzegł przed odwagą rozumianą jako ferowanie wyroków i rzucanie oskarżeń:

„Jest też drugi rodzaj odwag pozwalający dostrzec bliźniego, dobro w nim i spieszyć mu z pomocą. Owszem, potrzebna jest odwaga, aby nazywać zło po imieniu, by nie odwracać wzroku i nie zamykać ust kiedy zło stara się narzucić swoje rozwiązanie, ale konieczna jest również niemała odwaga, aby upomnieć się o los pokrzywdzonych, niesprawiedliwie osądzonych i stanąć w ich obronie”

   Zauważył, że wśród uczestników pielgrzymki są także policyjni emeryci i renciści, których wielu rozpoczynało służbę jeszcze w czasach PRL-u w milicji.

„Należy pamiętać, że oni też w większości walczyli z przestępcami, którzy zagrażali bezpieczeństwu zwykłych obywateli. Wielu z nich utraciło zdrowie w walce ze światem przestępczym”.

    Po mszy świętej, uczestnicy udali się przed Cudowny Obraz w Kaplicy Matki Bożej, gdzie tradycyjnie zostało odczytane zawierzenie i odprawiona krótka modlitwa w intencji Policjantów II RP pomordowanych na Wschodzie wiosną 1940 roku oraz całego środowiska policyjnego.

 

                                                                                                                                                                       (MKW)

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 25.09.2017