ROZPOCZYNA SIĘ II EDYCJA KONKURSU „POLICJANCI W SŁUŻBIE HISTORII”

Komenda Główna Policji oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają uczniów tzw. policyjnych klas mundurowych do udziału w drugiej edycji konkursu „Policjanci w służbie historii”.

Celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę państwa polskiego.

Uczniowie w 2-3-osobowych zespołach pod opieką nauczyciela mają do wykonania 3 zadania:

  • OPIS MIEJSCA PAMIĘCI – odnajdują w swojej okolicy i opisują miejsce pamięci związane z wkładem Policji Państwowej/Policji Województwa Śląskiego w budowanie polskiej państwowości w okresie II Rzeczypospolitej. Jeżeli nie ma możliwości znalezienia takiego miejsca w najbliższej okolicy można zrealizować to zadanie w oparciu o miejsce pamięci znajdujące się na byłych Kresach II Rzeczypospolitej.
  • PREZENTACJA POLICJANTA – odnajdują postać policjanta, który pełnił służbę w Policji Państwowej/Policji Województwa Śląskiego w okresie XX-lecia międzywojennego i/lub II wojny światowej oraz może stanowić przykład etosu policjanta, opisują tę postać i przygotowują krótki film (1,5–3 min) prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego.
  • ŻYWA LEKCJA HISTORII – przygotowują i przeprowadzają „żywą lekcję historii” dla rówieśników bądź młodszych uczniów, podczas której będą mieli oni możliwość poznania historii związanej z miejscem pamięci i postacią policjanta. W lekcji muszą uczestniczyć osoby spoza szkoły uczestników projektu.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 15 czerwca 2018 r.

Nagrodą dla laureatów jest zagraniczny wyjazd edukacyjny wraz z kwotą pieniężną w wysokości 250 zł dla każdego uczestnika wyjazdu.

I edycja konkursu podsumowana została galą, która odbyła się 2.10.2017 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Bezpośrednio po gali laureaci konkursu rozpoczęli wyjazd edukacyjny do miejsc pamięci narodowej znajdujących się na terytorium Białorusi i Ukrainy. W konkursie w tym roku wzięło udział ponad 70 szkół z całej Polski, a w warsztatach przygotowujących do konkursu – ponad 1000 uczniów i nauczycieli.

Zgłoszenia do konkursu oraz szczegółowe informacje na stronie: www.policjanciwhistorii.ipn.gov.pl oraz na https://www.facebook.com/policjanciwhistorii/

Rejestracja do II edycji konkursu: http://www.policjanciwhistorii.ipn.gov.pl/pol/aktualnosci/412,Jak-poprawnie-zglosic-swoj-udzial-w-konkursie.html

Przebieg konkursu ze strony Policji koordynuje Gabinet Komendanta Głównego Policji (gc.ceremonial@policja.gov.pl)

                                                                                                                     Źródło: Gabinet KGP / Ig.

 

W imieniu Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, serdecznie zapraszam młodzież szkolną klas mundurowych, do udziału w II edycji konkursu, który poza oczywistym walorem edukacyjnym, jest także niezwykłym dotknięciem historii prawdziwych bohaterów.

Osoby zainteresowane zapraszamy również do kontaktu z Zarządem Stowarzyszenia, który chętnie podpowie i wskaże kierunki poszukiwań sylwetek Policjantów, ofiar II wojny światowej.

 

 

                                                                                                                  Michał Krzysztof Wykowski

                                                                                                              Prezes Zarządu WSRP 1939 roku

 
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 06.11.2017