UMIERALI NIE TYLKO SOBIE

5. marca 2018 roku w 78. rocznicę podpisania przez Józefa Stalina decyzji o likwidacji jeńców wojennych, którzy od jesieni 1939 roku przebywali w obozach na terenie Rosji sowieckiej oraz więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi, w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie otwarto wystawę „Umierali nie tylko sobie…”.

Na zaproszenie Gospodarzy uroczystości prof. Zbigniewa Wawra dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie oraz dr Adama Buławy dyrektora Muzeum Wojska Polskiego przybyli m. in: mł. insp Sławomir Litwin Dyrektor Gabinetu Komendanta Głównego Policji, kom. Artur Duszak z-ca Naczelnika Wydziału Ceremoniału Policyjnego GKGP, dr. Jan Tarczyński dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, Izabela Sariusz-Skąpska prezes Federacji Rodzin Katyńskich, Michał Krzysztof Wykowski prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, Teresa Bracka prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, Marcin Łada wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy RP oraz licznie przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Rodzin Policyjnych 1939 roku. Uroczystość prowadziła Katarzyna Ciemięga z Fundacji Golgota Wschodu.

Podczas wystąpień okolicznościowych głos zabrali prof. Zbigniew Wawer, Izabela Sariusz-Skąpska oraz Teresa Zachara z MKiDN. Interesujący wykład na temat problematyki katyńskiej wygłosił także prof. Tadeusz Wolsza.

Podczas części artystycznej, zebrani mogli wysłuchać treści listów pisanych przez jeńców z obozów NKWD do rodzin, które czytali Anna Bojarska-Urbańska i Marek Urbański artyści  Piwnicy Poetyckiej. Występ przeplatany był pieśniami wykonywanym przez Chór Reprezentacyjny Komendy Stołecznej Policji pod kierownictwem Sylwii Krzywdy.

Ekspozycja składająca się z kilkunastu plansz zbiega się ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości i ukazuje tragiczne losy Polaków podczas II wojny światowej. Kładzie szczególny nacisk na wydarzenia które stały się preludium do zbrodni katyńskiej, ukazuje masową egzekucję z wiosny 1940 roku oraz wieloletnią wojenną i powojenną walkę z kłamstwem katyńskim.

Jedna z plansz poświęcona została Muzeum Katyńskiemu, miejscu szczególnemu na muzealnej mapie świata, w którym znajduje się wiele tysięcy artefaktów i dowodów tej straszliwej zbrodni, wydobytych z dołów śmierci podczas prac ekshumacyjnych. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Ekspozycję w Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich oglądać można od 1 do 30 marca 2018 r.

                                                                                                                                         (MKW)

  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 06.03.2018