PREMIERA FILMU "NIE PAMIĘTAM..."

23 lutego 2018 roku w kinie „Luna” odbył się premierowy pokaz filmu „Nie pamiętam…” przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Kanwą do jego produkcji stał się grany od kilku lat spektakl teatralny „Wywózki, łagry, Katyń” w reżyserii Jarosława Witaszczyka, który można było obejrzeć m. in. w Teatrze Oratorium czy murach Muzeum Katyńskiego.

Filmowa wersja sztuki, zbudowana w konwencji teatru telewizji, opowiada o Polakach deportowanych w głąb Rosji sowieckiej, zsyłanych do Gułagu i skazanych na niechybną śmierć. Ukazuje także oprawców i katów.

Bardzo emocjonalne i skupiające uwagę widzów przedstawienie, jest trudną prawdą opowiedzianą prostymi środkami wyrazu, przez co prawda ta staje się bardzo wyrazista i emocjonalna.

Główną rolę gra aktorka Danuta Nagórna, która urodzona w Łucku, była świadkiem tragicznych wydarzeń w Polsce przełomu 1939/1940 roku, deportacji na wschód i dramatu tysięcy polskich rodzin.

W pokazie premierowym filmu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Katyńskiego, Policji, członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, Rodziny Katyńskiej, Związku Oficerów Rezerwy RP oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji.

Film „Nie pamiętam…” produkcji IPN przygotowany we współpracy z Muzeum Katyńskim, jest hołdem złożonym wszystkim Ofiarom stalinowskiego systemu, ale także niesie wielkie przesłanie edukacyjne skierowane do młodych pokoleń.

 

 

                                                                                                                                                                      (MKW)

  • fot. Marcin Łada
  • fot. Marcin Łada
A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 26.02.2018