UROCZYSTOŚCI PRZY OBELISKU "POLEGŁYM POLICJANTOM - RZECZPOSPOLITA POLSKA"

11 kwietnia br. na dziedzińcu Komendy Głównej Policji przy Obelisku „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” odbyła się powiązana z obchodami Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej, uroczystość upamiętniająca 78 rocznicę mordu funkcjonariuszy Policji Państwowej przez NKWD. Gospodarzem obchodów był nadinsp. dr Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji.

W uroczystości uczestniczyli Jarosław Zieliński sekretarz stanu w MSWiA, Jarosław Szarek prezes IPN, szefowie służb podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji: Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa, przedstawiciele rodzin przedwojennych funkcjonariuszy zrzeszeni w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna 1939 r., Warszawskim Stowarzyszeniu Rodzina Policyjna 1939 r. oraz Stowarzyszeniu „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, przedstawiciele duchowieństwa, NSZZ Policjantów oraz dyrektorzy biur Komendy Głównej Policji.

Polscy policjanci ginęli na nieludzkiej ziemi. Ich ofiara i krew to jeden z fundamentów naszej współczesnej niepodległości. /…/. Dziś, by służyć ojczyźnie nie trzeba walczyć z bronią w ręku. W czasach pokoju na tej ofierze przodków można budować odpowiedzialną postawę i polską niepodległość. - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.

W imieniu rodzin głos zabrała Anna Wesołowska wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Podkreśliła, że zachowanie pamięci o funkcjonariuszach Policji Państwowej pomordowanych przez NKWD jak i tych, którzy zginęli wierni złożonej przysiędze we wrześniu 1939 r. czy też działając w konspiracji, jest spłatą długu wieloletniego milczenia i wyrazem historii, także tej w wymiarze osobistym. To wobec nich, w sposób szczególny wypełniły się słowa Kamila Cypriana Norwida: - Gdy życia koniec szepce do początku: "Nie stargam Cię ja - nie! - Ja... u-wydatnię!..."

Po oficjalnych wystąpieniach odmówiona została modlitwa w intencji poległych Policjantów II Rzeczpospolitej, a pamięć o nich uczczono minutą ciszy. Następnie odbyło się składanie wieńców i kwiatów przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”.

W uroczystości uczestniczyła młodzież – uczniowie klas policyjnych. Chorążymi pocztu sztandarowego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. byli uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku, którzy wystąpili w mundurach historycznych.

 

               A.W.

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 11.04.2018