OBCHODY 75 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

19 kwietnia br. z okazji 75 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Ogrodzie Saskim w alei koło Grobu Nieznanego Żołnierza zasadzony został Dąb Pamięci.

Tego uroczystego aktu dokonali Hanna Gronkiewicz-Waltz prezydent miasta st. Warszawy oraz honorowi obywatele miasta: Halina Birenbaum – pisarka ocalona z obozu koncentracyjnego, Krystyna Budnicka – przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu i Marian Turski – były więzień Oświęcimia, dziennikarz i historyk. W swoim wystąpieniu prezydent stolicy podkreśliła, że ideą zasadzenia drzewa było uczczenie szczególnego wydarzenia w historii Polski i przypominania o nim, kiedy nas już nie będzie.

Pod bryłą drzewa umieszczono akt zasadzenia Dębu Pamięci, w którym zapisano:

Dramat getta warszawskiego to wielki, ponadczasowy symbol mówiący o tym, że historii i militarnych zwycięstw nie można budować na ludzkiej krzywdzie, cierpieniu i gruzach. Ten wiekuisty dąb niech mówi o złożonej ofierze krwi, o walce w obronie człowieczeństwa, prawdy i wartości oraz o tym, że nie wolno pozostawać obojętnym wobec tragedii człowieka i tragedii narodów. Dzisiaj możemy czerpać siły z tamtej zwycięskiej walki o ludzką godność.     

W uroczystości wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

 

A.W.

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 19.04.2018