„ŚLADY ZBRODNI – OBLICZA PAMIĘCI. KATYŃ – ŁĄCZKA – RAVENSBRUCK” ORAZ SPOTKANIE AUTORSKIE Z DR ALEKSANDREM GURJANOWEM

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zorganizowało w październiku br. dwa istotne przedsięwzięcia poświęcone zagadnieniom związanym z utrwalaniem pamięci ofiar reżimów totalitarnych.

We wtorek 22. października br. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się konferencja „Ślady Zbrodni – Oblicza Pamięci. Katyń – Łączka – Ravensbrück”.

Była ona  poświęcona problematyce poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych. Zaprezentowana została historia badań archeologiczno-poszukiwawczych w takich miejscach jak Katyń, Miednoje, Ravensbrück czy warszawska Kwatera Ł – „Łączka”.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny „Pamięć pokoleń – moja, twoja nasza”, w którym uczestniczyła min. prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Osoby zainteresowane mogły wziąć udział w wizycie studyjnej w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Natomiast we środę 23 października br. odbyło się spotkanie z dr. Aleksandrem Gurjanowem, badaczem problematyki represji sowieckich wobec Polaków, członkiem Stowarzyszenia „Memoriał”, redaktorem i współautorem wydanych przez Stowarzyszenie „Memoriał” w Moskwie rosyjskich ksiąg pamięci z biogramami polskich jeńców wojennych z obozów NKWD w Kozielsku i Ostaszkowie Ubity w Katyni (Zabici w Katyniu) oraz Ubity w Kalininie, zachoronieny w Miednom (Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje). Spotkanie było poświęcone tej ostatniej, najnowszej publikacji. Publikacja wydana jest w języku rosyjskim.

Zapis spotkania dr. Aleksandrem Gurjanowem na kanale IPNtv

/aw/

 

Więcej informacji  oraz foto z obu spotkań:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/79167,Konferencja-Slady-Zbrodni-Oblicza-Pamieci-Katyn-Laczka-Ravensbrck-Warszawa-22-pa.html

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/79782,Spotkanie-autorskie-z-dr-Aleksandrem-Gurjanowem-Warszawa-23-pazdziernika-2019.html

Pliki do pobrania

A
A+
A++
Powrót
Drukuj
PDF
Powiadom

Data publikacji 23.10.2019