ROZMOWA Z KATEM

Artykuł prasowy Rozmowa z katem - autorstwa Józefa Gębskiego, który ukazał się w Nowym Świecie 11 kwietnia 1992 roku.

Jest to wstrząsającą relacja z prac ekshumacyjnych prowadzonych od 15 do 30 sierpnia 1991 roku w dołach śmierci lesu Miednoje w Rosji.

W Miednoje, znalazło się prawie 6,5 tysiąca Polaków, którzy wiosną 1940 roku przez prawie dwa miesiące, byli sukcesywnie mordowani przez NKWD w ówczesnym Kalininie - dzisiaj Twerze.

Był to czas, kiedy maszyna śmierci uruchomiona podpisem Józefa Stalina na zbrodniczym dokumencie w Moskwie 5 marca 1940 roku, osiągnęła swoje apogeum.

Zbrodnia katyńska pochłonęła w krótkim czasie ponad 22 tysiące ludzkich istnień. Ofiarami byli oficerowie Wojska Polskiego, Policji Państwowej, funkcjonariusze Policji województwa Śląskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Służby Granicznej, Straży Więziennej, Żandarmerii Wojskowej, księża oraz agenci wywiadu.

Artykuł powstał ćwierć wieku temu, w czasie kiedy trwały już pierwsze ekshumacje na wschodzie, a ziemia ukazywała okrutną prawdę o losie naszych bliskich.

Rozmowa z katem od innych tekstów, które opisują aspekty zbrodni katyńskiej i odkrywania prawdy historycznej różni się tym, że „słyszymy” w nim głos oprawcy w jego chłodnej relacji.

Głos tego który własnoręcznie mordował i pozwalał na to innym.

Dmitrij Tokariew, szef Kalinińskiego NKWD. Dziewięćdziesięcioletni niewidomy starzec, opowiadający o innych mordercach oraz technice rozstrzeliwania…

I Wasilij Błochin, w skórzanym fartuchu i długich rękawicach sięgających poza łokcie…

Prawdziwy kat.

 

                                                                                                                                                                       (MKW)

 

Pliki do pobrania

A
A+
A++
Powrót
Drukuj

Data publikacji 12.09.2017